786

آنچه از محمد سرافراز ریس جدید سازمان صدا و سیما نمیدانید

 سرافراز که از زمان محمد هاشمی در سازمان صدا و سیما حضور داشته و از قدیمی‌ترین مدیران این رسانه است، به عنوان چهره‌ای پاک شناخته می‌شود. او فردی جدی و ساده زیست است. سال‌های طولانی ـ و شاید هم تا همین حالا ـ در خانه‌ای اجاره‌ای زندگی می‌کرده است. اتومبیل او برای سال‌ها یک پژو ۴۰۵ بوده و در اکثر مواقع شخصاً رانندگی می‌کرده است.
 رهبری درحکم خود گفتند: سازمان صدا و سیما با مأموریت خطیر «هدایت و مدیریت فرهنگ و افکار عمومی جامعه» به مثابه دانشگاه عمومی، وظیفه گسترش دین، اخلاق، امید و آگاهی و ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی در میان آحاد ملّت را بر عهده داشته دارد.

محمد سرافراز چندمین رییس صدا و سیماست؟
قطب زاده اولین رئیس صدا و سیما
سرافراز پنجمین رئیس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی بعد از صادق قطب‌زاده، محمد هاشمی، علی لاریجانی و سید عزت‌الله ضرغامی است.


درباره محمد سرافراز رئیس جدید سازمان صدا و سیما محمد سرافراز مدیر شبکه های پرس تی وی، هیسپان تی وی، معاونت برون‌مرزی صدا و سیما و عضو شورای عالی فضای مجازی است. او دارای مدرک دکترای علوم سیاسی از دانشگاه بیروت است و به زبان‌های انگلیسی و عربی مسلط است. او کتابی به زبان عربی با موضوع تکفیری‌ها نوشته که در میانه دهه هشتاد در بیروت منتشر شده است. شبکه پرس تی وی، العالم، آی فیلم و هیسپان تی وی چهار شبکه‌ای است که وی آن‌ها را در سال‌های اخیر در مجموعه سازمان صدا و سیما راه‌اندازی کرده و با این شبکه‌های استانداردهای تلویزیون را تغییر داد.

محمد سرافراز چندمین رییس صدا و سیماست؟
محمد هاشمی رئیس اسبق صدا وسیما

سرافراز برادر دو شهید است. برادر بزرگ او جواد سرافراز مسئول دفتر دکتر سیدمحمد بهشتی بوده و به همراه وی در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۰ به شهادت می‌رسد. برادر دیگر سرافراز در جنگ تحمیلی به شهادت رسیده است.

پدر وی مرحوم حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالفضل سرافراز نیز نماینده ولی فقیه در هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران بود. سرافراز که از زمان محمد هاشمی در سازمان صدا و سیما حضور داشته و از قدیمی‌ترین مدیران این رسانه است، به عنوان چهره‌ای پاک شناخته می‌شود. او فردی جدی و ساده زیست است. سال‌های طولانی ـ و شاید هم تا همین حالا ـ در خانه‌ای اجاره‌ای زندگی می‌کرده است. اتومبیل او برای سال‌ها یک پژو ۴۰۵ بوده و در اکثر مواقع شخصاً رانندگی می‌کرده است.

محمد سرافراز چندمین رییس صدا و سیماست؟
علی لاریجانی رئیس اسبق صدا و سیما
شاید همین سلامت مالی سبب شده که در طول سال‌های طولانی حضور در این مسئولیت، همچنان مدیر یکی از بخش‌های مهم صدا و سیما بماند و برخلاف دیگران، از سمت خود حذف نشود. در تمامی حوزه‌هایی که وی فعال بوده، تمامی امور زیر نظر خود وی اداره می‌شده است. در معاونت برون مرزی که وی سال‌ها آن را اداره می‌کرده، برای دوره ای طولانی هیچ مدیری صاحب «حکم» نبوده و هنوز هم تمامی امور زیر نظر خود وی کنترل می‌شود. معاونت برون‌مرزی نام یکی از معاونت‌های سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است که به زبان‌های مختلف برای مخاطبان خارج از ایران برنامه پخش می‌کند. این معاونت شامل تعدادی شبکه رادیویی و تلویزیونی و نیز پایگاههای اینترنتی متعدد می‌باشد.

محمد سرافراز چندمین رییس صدا و سیماست؟
نمایی از ساختمان شیشه ای صدا و سیما
راه‌اندازی پرس تی وی در سال ۸۶ شبکه تلویزیونی پرس.تی وی از ۱۱ تیرماه سال ۸۶ راه اندازی شد و فعالیت خود را آغاز نمود.البته وب سایت این شبکه قبل از این تاریخ راه اندازی شده بود.وب سایت به عنوان منبعی جهت ارزیابی نیروهای ما مورد استناد قرار می گرفت. پرس. تی وی اولین شبکه انگلیسی زبان ایرانی است که به طور ۲۴ ساعته به پخش اخبار می پردازد. پایگاه اصلی این شبکه در تهران است و خبرنگاران مقیم بسیاری در نقاط استراتژیک و مهم جهان مستقر کرده است.پرس. تی وی با شعار “خبر از نگاه جدید” در بین مخاطبان کشورهای مختلف علی الخصوص آمریکایی ها پس از گذشت کمتر از یک سال از آغاز فعالیتش جایگاه درخور توجهی را یافته است.

محمد سرافراز به ریاست سازمان صداوسیما منصوب شدرهبری در بخش دیگری از پیامشان گفتند: رسانه ملی به عنوان موتور محرک و مشوق پیشرفت کشور، وظیفه پشتیبانی رسانه ای همه جانبه و مبتکرانه در امر بسیج عمومی ملّت و نیز کمک به مدیریت های اجرایی در جهت تأمین اهداف و اجرای سیاست های کلان نظام و تحقق سند چشم انداز کشور را بر دوش دارد.
 سرافراز در مصاحبه‌ای به بررسی بخشی از موضوعات پیرامون پرس تی وی پرداخت و معتقد بود که پرس یک پروژه ملی است و نیازمند توجه بیش از پیش مسئولین کشور است. شبکه پرس تی وی از تعداد زیادی نیروی انگلیسی زبان بهره می برد که مطابق استانداردهای بین المللی جذب و مشغول به کار شده اند.ما در این خصوص از داخل و خارج از کشور فراخوان زدیم و در مرحله بعد نیروهای داوطلب را گزینش نمودیم.در نهایت نیز از بین افراد متقاضی تعدادی انتخاب شدند و پس از طی دوره های مختلف گویندگی ،دبیری خبر و… وارد سیستم و شبکه شدند. از زمان راه اندازی شبکه و به طور متوسط ماهی ۲/۵ میلیون نفر از سایت شبکه بازدید می کنند.این بازدیدها با گذشت زمان افزایش یافته اند.به عنوان مثال در ماه گذشته به طور متوسط ،روزانه ۹۰۰۰۰ نفر از سایت شبکه بازدید نموده اند که این آمار قبلاروزانه ۷۵۰۰۰ نفر بوده است. معمولا۵۰ درصد بازدیدکنندگان سایت شبکه از ایالات متحده آمریکا بوده اند.این نسبت تا کنون بر هم نخورده و ثابت مانده است.کاربرهای آمریکایی شناسنامه دارند ومشخصات کلی هر فردی که وارد یک سایت می شود به طور کامل مشخص است.همین مسئله عمل آمارگیری را تسهیل می کند.این که بدانیم فرد بازدید کننده از شبکه دارای چه سنی است،در کدام ایالت زندگی می کند، و فاکتورهایی مانند موقعیت اجتماعی ،تحصیلات،رنگ پوست و در آمد سالانه وی مشخص باشند کمک شایانی به طبقه بندی اطلاعات می کند.در این خصوص از میان سه میلیون امریکایی که تا کنون وارد وب سایت شده اند آمارهایی به دست آورده ایم. براین اساس مردهای آمریکایی ۵۰ درصد بیشتر از زنان آمریکایی از وب سایت شبکه بازدید می کنند و این استقبال چند دلیل عمده دارد.یکی از این دلایل شرایط زمانی خاصی است که در آن قرار داریم.ایران در کانون خبری و رسانه ای دنیا قرار دارد.فعالیتهای تبلیغاتی شبکه هایی مانند فاکس نیوز و CNN علیه جهموری اسلامی ایران روز به روز افزایش می یابد.

رئیس جدید صدا و سیما مشخص شده است + سوابق
روزی نیست که این شبکه های مطلبی علیه ایران منتشر نکنند.همین مسئله به صورت خودکار مخاطب را به تکاپو می اندازد که طرف مقابل چه حرفی برای گفتن دارد و نظر ایران در خصوص این هجمه های رسانه ای چیست. دلیل دیگر اینکه ما برخی اخبار و مطالب را با نگاه دیگری به مخاطبان عرضه می کنیم.بر این مبنا مخاطب آمریکایی و غربی تاکنون اخباز مربوطبه عراق،فلسطین و تا حدی لبنان را به گونه ای دیگر دریافت نموده بود.شبکه های غربی نیازهای ملت فلسطین را در اخبار خود انعکاس نمی دهند و به عنوان مثال می گویند که در واکنش به حملات فلسطینیان صهیونیستها واکنش نشان دادند.از این رو حقایق موجود در این مناطق از سوی شبکه های خبری آمریکایی و غربی به صورت وارونه جلوه داده می شود. پرس تی وی از نقاط مختلف جهان پخش زنده تلویزیونی دارد.در کشورهایی مانند سوریه و لبنان ما برنامه های ثابت و زنده ای را پخش می کنیم.در اروپا نیز ما از لندن اجرای برنامه زنده داریم.اخیرا نیز بخش مونیتورینگ شبکه BBC برنامه های شبکه پرس تی وی را مورد آنالیز و تحلیل قرار داده است.همچنین در آمریکا امکان پخش برنامه های ما از واشنگتن وجود دارد و سعی در گسترش آن به دیگر نقاط داریم.
مجوز فعالیتهای رسانه ای ما در آمریکا با محدودیت مواجه است. ما در این راستا مجبور هستیم از طریق کانالهای واسطه عمل کنیم.شبکه پرس تی وی به طور کامل سخنرانی رئیس جهمور و مجموعه حوادث دانشگاه کلمبیا را پخش نمود.این در حالیست که شبکه هایی مانند CNN قسمتهایی از آن را پخش کردند.همچنین ما تلاش کردیم که خبر نگار ما با CNG در محل سخنرانی حاضر شود تا امکان پخش مستقیم وقایع دانشگاه کلمبیا نیز فراهم شود اما این اتفاق نیافتاد و خبر نگار ثابت ما به محل نرسید.در هر صورت ما در انعکاس سخنان رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و دیگر مسئولان سیاست خارجی کشور تا حدی فعالانه عمل کرده ایم و امیدواریم که بتوانیم این روند را تقویت نماییم. راه‌اندازی شبکه ۲۴ ساعته عربی فیلم در سال ۸۸ شبکه آی‌فیلم با تلاوت سوره کوثر در شب عید سعید فطر کار خود را آغاز کرد. این شبکه بناست به طور ۲۴ ساعته برای مردم کشورهای عرب‌نشین دنیا فیلم و سریال‌های ایرانی را به زبان عربی پخش کند. محمد سرافراز درباره راه‌اندازی شبکه تلویزیونی ۲۴ ساعته عربی فیلم و سریال گفت: خوشبختانه امسال بودجه اولیه برای راه‌اندازی این شبکه اختصاص داده شده و در حال فراهم کردن مقدمات کار هستیم. فیلم‌ها و سریال‌ها را برای دوبله عربی جمع‌آوری می‌کنیم. علاوه بر آن سیستم فنی این شبکه جدید است. وی درباره زمان راه‌اندازی این شبکه عربی گفت: این شبکه قطعاً امسال راه‌اندازی می‌شود، اما تازه بودجه اولیه اختصاص داده شده و هنوز بودجه کل ارائه نشده است. به همین دلیل نمی‌توان زمان دقیق بگویم. سرافراز درباره برنامه‌های این شبکه ۲۴ ساعته عربی گفت: تولیدات این شبکه خیلی زیاد نیست و بیشتر فیلم‌ها و مجموعه‌های مناسب و برگزیده را انتخاب، دوبله و پخش می‌کنیم. علاوه بر پخش فیلم و سریال‌ها، برنامه‌های نقد با حضور دست‌اندرکاران تولیدات نمایشی و کارشناسان تولید می‌شود. معاون برون مرزی خاطر نشان ساخت: شبکه سحر سعی دارد مسائلی را که درست منعکس نشده تحلیل کند. به همین دلیل مرتب نسبت به این شبکه واکنش نشان می‌دهند.

6b1e1483-3a10-48ed-a04b-853cc23ad273[1]
البته ما تنها به پخش چند ساعت برنامه به زبان آذری قانع نیستیم و قصد داریم با تقویت فرستنده‌ها و پوشش تصویری آن منطقه را تحت پوشش شبکه قرار دهیم. مسدود شدن حساب بانکی پرس‌تی‌وی در سال ۸۹ محمد سرافراز افزود: پرس تی وی شرکتی است در لندن که براساس قوانین انگلیس به ثبت رسیده است و مطابق قانون آن کشور نیز فعالیت رسانه ای می کند. وی در ادامه با اشاره به اینکه این شرکت وابستگی مستقیم به شبکه پرس تی وی در تهران ندارد، اظهار داشت: کشورهای غربی و به ویژه انگلیس اقدامات خلاف قانون خود را عموما از طریق اهرم های اقتصادی و بانکی پیگیری می کنند و تاکنون در چند مورد بعضی از حساب های مربوط به این شبکه را در بانک های مختلف تعطیل کردند. معاون برون مرزی رسانه ملی با بیان اینکه به روش های مختلف برای شبکه پرس تی وی محدودیت ایجاد می کنند، ادامه داد: شدت ضربه به تصویربردار به گونه ای بود که پس از اصابت به زمین، دوربین فیلمبرداری وی که چندی هزار پوند ارزش داشت، آسیب جدی دید. پرس تی‌وی با بودجه ۲۵ میلیارد تومانی در ۱۱ تیر ۱۳۸۶ با حضور محمود احمدی نژاد افتتاح شد. پرس تی‌وی پس از مدت‌ها پخش آزمایشی برنامه‌ها از ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقهٔ روز ۱۱ تیر ۱۳۸۶ (۳ ژوئیه ۲۰۰۷) به وقت تهران به طور رسمی پخش برنامه‌های خود را شروع کرد. راه‌اندازی تلویزیون اسپانیولی زبان در سال۹۰ محمد سرافراز در جریان بهره‌برداری از رادیو آران در ۲۸ خرداد سال ۹۰ گفت: تهیه و تولید برنامه‌های این شبکه مراحل پایانی خود را سپری می‌کند و به زودی شاهد راه‌اندازی شبکه تلویزیونی اسپانیولی هستیم. وی با بیان اینکه به غیر از رادیو برون مرزی آران به عنوان سی و ششمین رادیوی برون مرزی کشور رادیوی جدیدی راه‌اندازی نمی‌شود، افزود: اولویت امسال ما تقویت شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی برون مرزی فعلی است و هیچ برنامه‌ریزی برای توسعه کمی این مجموعه‌ها نداریم. وی افزود: با حجم گسترده تبلیغات دشمن وظیفه رسانه ملی است که آگاه‌سازی بهتری را از این طریق انجام دهد تا مبادا دشمنان بتوانند به اهداف خود که همان هجمه به نظام و اصول اسلام است دست یابند.


وی با بیان اینکه دشمن امروز از طریق رسانه‌ها به ویژه فضای مجازی سعی در تخریب اصول اصلی انقلاب دارد، یادآور شد: همان گونه که ایده و ایدئولوژی نظام شرق فرو پاشید اندیشه لیبرالیسم نیز در حال از بین رفتن است و در این فضای فروپاشی فرصت مناسبی برای رسانه‌های ما به وجود آمده که از آنها پیشی بگیرند. سرافراز با ابراز خرسندی از راه‌اندازی رادیو آران با تولید روزانه چهار ساعت برنامه، اذعان داشت: هم اکنون در منطقه آذربایجان و حوزه قفقاز سه رادیوی مستقل از طریق تبریز، تهران و اردبیل اقدام به تولید برنامه کرده و مخاطبان بی‌شماری را نیز این سه رسانه جلب کرده‌اند.


وی در پایان از تقویت شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی از نظر تجهیزات و امکانات فنی خبر داد و افزود: علیرغم کارشکنی‌های رسانه‌ای غرب هم اکنون در پخش و دریافت برنامه‌ها اعم از تلویزیونی و رادیویی در کشورهای خارجی با مشکل خاص مواجه نیستیم. افتتاح شبکه هیسپان تی‌وی در سال ۹۰ مراسم افتتاح رسمی شبکه هیسپان تی‌وی صبح یازدهم بهمن ماه با حضور عزت الله ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما، علی‌اکبر صالحی وزیر سابق امور خارجه، محمد سرافراز معاون برون مرزی صداوسیما، رامین مهمانپرست و سفرای کشورهای کوبا، ونزوئلا، نیکاراگوئه و بولیوی برگزار شد. در بخشی از این مراسم محمد سرافراز معاون برون مرزی سازمان صدا و سیما ضمن خوشامد به مهمانان گفت: خوشبختانه شبکه هیسپان تی‌وی اولین شبکه اسپانیایی زبان است که در خاورمیانه هم پخش می‌شود. این شبکه با سیستم HB پخش می‌شود و برای دریافت این شبکه باید تولید تا مخاطب این سیستم را داشته باشند تا بتوانند شبکه هیسپان تی وی را با کیفیت بالا دریافت کنند.
100  آنچه از محمد سرافراز ریس جدید سازمان صدا و سیما نمیدانید + حکم رهبری
ما در بخش تولید این کار را انجام داده‌ایم. معاون برون مرزی اشاره کرد: برنامه‌های مستند در این شبکه نیز با سیستم HB تولید می‌شود. با این سیستم برنامه‌های این شبکه متفاوت از دیگر شبکه‌ها به لحاظ کیفیت تصویری خواهد بود. خوشحالم که توانستیم زمینه‌ها را برای راه‌اندازی شبکه هیسپان تی‌وی فراهم کنیم. این شبکه هر دو ساعت یک بار خبر پخش می‌کند. همچنین فیلم‌ها و سریال‌های ایرانی به شکل مطلوب دوبله و پخش می‌شود. سرافراز با اشاره به تولید مستندهای مختلف درباره آمریکای لاتین گفت: ۹وی ادامه داد: ما از یک سال و نیم پیش نیروهای انسانی را برای شبکه هیسپان تی‌وی شناسایی کرده و آنها آموزش‌های لازم را دیدند. امیدوارم این شبکه جای خود را در میان شبکه هایی که به شکل محدود اسپانیایی زبان هستند، باز کند. سرافراز در بخشی از این مراسم درباره تاریخ استعمار آمریکای لاتین که سابقه طولانی دارد گزارشی ارائه کرد و تاکید کرد که چگونه استعمارگران منابعی همچون طلا را به استعمار خودشان در آوردند. وی اشاره کرد: شبکه هیسپان تی‌وی یک پل ارتباطی بین دو منطقه مهم دنیا را فراهم می‌کند و نقش و رسالت آن برای جهانیان مشخص است. ما به دنبال ارائه حقایق از طریق این شبکه هستیم. امروز شاهد بودیم که بعد از قطع فعالیت شبکه پرس تی وی در انگلیس چه تبعاتی به همراه داشت این رفتاری است که کشورهای سلطه‌گر انجام می‌دهند و انتقادهای زیادی درباره آنها مطرح می‌شود. گرچه آنها می‌خواهند صدای شبکه‌های ما را نشنوند، اما علیرغم تلاش‌هایشان صدای ما رسا و بلند است و واقعیت‌ها را به مردم دنیا منتقل می‌کنیم. آنها نمی‌توانند جلوی پیام رسانه ما را بگیرند.